Новини законодавства
52 тиждень 2013 р.: 23 – 27 грудня
Міндоходів затвердило новий реєстр виданих та отриманих податкових накладних
Черговим подарунком від Міндоходів є нові форма реєстру виданих та отриманих податкових накладних та Порядок ведення такого реєстру. Аналогічні форма та Порядок, що затверджені наказом Мінфіну N 1340 від 17.12.2012 р., будуть визнані такими, що втратили чинність. Зауважимо, що в самій формі реєстру змінено лише посилання на нормативний акт, яким його затверджено. Інших суттєвих змін не відбулося і в Порядку його заповнення, а тому цього разу це справді подарунок.
------------------------
Наказ Міністерства доходів і зборів України "Про затвердження форми реєстру виданих та отриманих податкових накладних та порядку його ведення" (N 708 від 25.11.2013 г.)
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.12.2013 року за N 2118/24650 та набирає чинності з першого числа місяця, що настає за місяцем його офіційного опублікування
Важливо! Новий табель статистичних форм на 2014 рік
Держстатистика затвердила Загальний табель (перелік) форм державних статистичних спостережень на 2014 рік. Як завжди, табель містить перелік форм статзвітності, анкет та інших статистичних формулярів, необхідних для проведення державних статистичних спостережень.
------------------------
Наказ Державної служби статистики України "Про затвердження Загального табеля (переліку) форм державних статистичних спостережень на 2014 рік" (N 403 від 19.12.2013 р.)
Нюанси готівкових розрахунків між фізособою та підприємством (підприємцем)
Постановою Нацбанку N 210 від 06.06.2013 р. встановлено, що гранична суму розрахунків готівкою фізичної особи з підприємством (підприємцем) протягом одного дня за товари (роботи, послуги) становить 150 000 грн.
Як виявилося, зазначена норма викликала низку запитань, які головний банк країни вирішив розтлумачити у своєму листі N 11-117/22683. Отже, у документі передбачено, що вищезазначені вимоги поширюються на розрахунки як фізособи - платника з підприємством (підприємцем) - отримувачем, так і підприємства (підприємця) - платника з фізособою - отримувачем.
Крім цього НБУ звертає увагу, що вимоги стосуються розрахунків виключно за товари, роботи та послуги, та одразу ж наводить тлумачення, що містяться у діючому законодавстві:
- товаром вважається будь-який предмет господарського обороту, в т.ч. продукція, роботи, послуги, документи, що підтверджують зобов’язання та права (зокрема, цінні папери) ( ст. 1 ЗУ N 2210-III від 11.01.2001 р.);
- господарською діяльністю визнається діяльність суб’єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, що направлена на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт або надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність (ст. 3 ГКУ).
-----------------------
Лист Національного банку України N 11-117/22683 від 14.11.2013 р.
ОРГАНІЗАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ БАНКІВ
НБУ повідомив графік роботи банків у новорічні свята
Нацбанк повідомив щодо передноворічного та новорічного графіка роботи банків України. Так, на 27, 30 та 31 грудня 2013 р. і 2, 3 та 8 січня 2014 р. передбачено особливий режим роботи, зокрема:
- 27, 30 грудня 2013 р. СЕП працює в режимі продовженого на дві години банківського дня. Крім цього 30 грудня мають бути завершені всі трансакції з клієнтами;
- 31 грудня 2013 р., 1 та 2 січня 2014 р. в автоматичному режимі будуть обслуговуватися міжбанківські трансакції. Крім цього передбачено, що 2 січня 2014 р. банки працюватимуть без клієнтів і забезпечуватимуть комплекс робіт, пов'язаних з початком нового звітного року;
- 3 січня та 8 січня 2014 р. СЕП і банківська система працюватимуть у звичайному режимі.
Увага! Робочий день банківської системи з понеділка 6 січня 2014 р. переноситься на суботу 11 січня 2014 р.
Банкомати в період з 1 до 7 січня 2014 р. будуть підкріплюватися готівкою різних номіналів для обслуговування клієнтів. Крім цього 1 та 2 січня і з 4 січня до 7 січня 2014 р. (включно) передбачено здійснення банками (у разі потреби) валютно-обмінних операцій з готівковою інвалютою в пунктах обміну інвалюти.
Також можливим є здійснення банками у разі потреби касових операцій 1 та 2 січня і з 4 січня до 7 січня 2014 року (включно).
Що стосується офіційного курсу гривні до інвалют та банківських металів, то з 30 грудня 2013 р. до 7 січня 2014 р. (включно) діятиме курс, установлений НБУ 27 грудня 2013 р.
-----------------------
Лист Національного банку України N 25-205/28803 від 19.12.2013 р.
Платники єдиного податку отримають нове нормативне забезпечення
Міндоходів на власному веб-сайті оприлюднило чергові проекти, які передбачають затвердження нових:
- декларацій платників єдиного податку (юридичних та фізичних осіб);
- книг обліку доходів і витрат (для платників єдиного податку третьої і п’ятої груп, які є платниками ПДВ, а також для платників єдиного податку, які не є платниками ПДВ), а також Порядки їх ведення.
Звертаємо увагу, що самі форми суттєво змінено, а Порядки передбачають можливість ведення книг у електронному вигляді.
Детальний огляд цих змін надамо після реєстрації документів у Мін’юсті та офіційного опублікування. З текстом проектів можна ознайомитися на сайті Міндоходів.
------------------------
З офіційного веб-порталу Міністерства доходів та зборів України
Курсові різниці в бухобліку: роз’яснення Мінфіну
Відповідно до абз. 4 п. 8 П(С)БО 21 курсові різниці, які виникають внаслідок перерахунку зобов’язань засновників при формуванні статутного капіталу, відображаються у складі додаткового капіталу (рахунок 42). При цьому курсові різниці за зобов’язаннями засновників з внесків до статутного капіталу враховуються на субрахунку 425 "Інший додатковий капітал", а на субрахунку 423 "Накопичені курсові різниці" узагальнюється інформація про курсові різниці, які відповідно до національних положень (стандартів) бухобліку відображаються у складі власного капіталу та визнаються в іншому сукупному доході.
------------------------
Лист Департаменту податкової, митної політики та методології бухгалтерського обліку Міністерства фінансів України N 31-08410-07-16/33606 від 19.11.2013 р.
Позиція ФСС з ТВП: лікарняний під час відрядження не оплачується
ФСС з ТВП зауважує: працівник, який під час хвороби був направлений у відрядження і виконував службове доручення поза місцем своєї постійної роботи, не має права на допомогу по тимчасовій непрацездатності на період відрядження. В то же час згідно зі ст. 121 КЗпП працівникам, направленим в службове відрядження, оплата праці за виконану роботу здійснюється відповідно до умов трудового чи колективного договору, та розмір такої плати не може бути нижче середнього заробітку.
Спеціалісти фонду аргументують дану позицію тим, що застраховані особи, в період отримання допомоги втрачають право на неї на строк, що встановлюється рішенням органу, який призначає її, з дня допущення одного з порушень. Серед них: порушення встановленого лікарем режиму, неявка без поважних причин у призначений строк на медогляд, у тому числі на лікарсько-консультативну комісію або медико-соціальну експертну комісію (ст. 36 Закону N 2240 від 18.01.2001 р.).
Нагадаємо, що є ще один лист Фонду N 04-06/К-202з-280 від 09.10.2009 р., де розглянуто дещо іншу ситуацію – тимчасова непрацездатність настала вже поза постійним місцем проживання і роботи (наприклад, під час відрядження). В такому разі листок непрацездатності видається за місцем тимчасового перебування з дозволу головного лікаря відповідного медзакладу.
----------------------
Лист Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності N 04-29-3062 від 08.11.2013 р.
Оновлено Правила торгівлі алкогольними напоями
Кабмін дещо відкоригував Правила роздрібної торгівлі алкогольними напоями (затверджено постановою КМУ N 854 від 30.07.96 р.), передбачивши, зокрема:
1) обов’язок торговців алкогольними напоями:
- забезпечувати можливість використання електронних платіжних засобів під час здійснення розрахунків за продані товари;
- надавати на вимогу споживача також і документи, що підтверджують безпеку продукції;
2) встановлення зручного для населення режиму роботи спеціалізованих магазинів, спеціалізованих відділів, секцій комунальної форми власності виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а інших форм власності - виконавчими органами сільських, селищних, міських рад за погодженням з власником цього об'єкта;
3) оновлений перелік місць, де забороняється роздрібна торгівля алкогольними напоями;
4) що вина шампанські, ігристі та тихі, вермути, коньяки України і бренді, в яких після закінчення гарантійних строків зберігання не з'явилося помутніння чи видимого осаду, придатні для подальшого зберігання та реалізації;
5) можливість продажу горілки та лікеро-горілчаних виробів у пляшках також і місткістю 0,275 та 0,35 л, а виноробної продукції - у пляшках місткістю 0,275, 0,35, 0,68, та 0,8 л;
6) підвищення максимально допустимої температури для зберігання лікеро-горілчаних виробів з +20°С до +25°С тощо.
----------------------
Постанова Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 липня 1996 р. N 854" (N 924 від 11.12.2013 р.)
Дата набрання чинності: з дня офіційного опублікування
Трудові відносини з працівником, що приймається на час декретної відпустки іншого працівника
Якщо під час відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трьох років працівник звільниться чи перейде на іншу посаду, як далі бути з працівником, якого взято тимчасово на його місце?
На запитання відповідає головний спеціаліст Юридичного управління Мінсоцполітики України Анна Нікитко.
Відповідно до ч. 3 ст.2 Закону України "Про відпустки" право на відпустки забезпечується гарантованим наданням відпустки визначеної тривалості із збереженням на її період місця роботи (посади), заробітної плати (допомоги) у випадках, передбачених цим Законом.
Отже, на період перебування основного працівника у відпустці для догляду за дитиною за ним зберігається та посада, з якої він вийшов у таку відпустку. На період відсутності цього працівника адміністрація підприємства може прийняти або перевести на роботу іншого працівника за строковим трудовим договором (ч. 2 ст. 23 КЗпП) до виходу з відпустки для догляду за дитиною основного працівника. Після виходу основного працівника строковий трудовий договір тимчасового працівника припиняється відповідно до п. 2 ст. 36 КЗпП.
Крім того, продовження трудових відносин, тобто вихід працівника на роботу наступного дня після закінчення строкового трудового договору, допуск його до роботи є юридичним фактом, за яким строковий трудовий договір набуває характеру безстрокового, укладеного на невизначений термін (ст. 391 КЗпП). Отже, договір з тимчасовим працівником буде вважатися укладеним на невизначений термін, про що рекомендується видати відповідний наказ.
-----------------------
"Праця і зарплата" N 45 від 4 грудня 2013 р.